Salvador Dalí, španielsky maliar, sochár, filmár a spisovateľ. Jeden z najslávnejších umelcov surrealizmu sa stal tento krát centrom pozornosti exkurzie SZUŠ Rosnička.

Východoslovenské múzeum v Košiciach sprístupnilo výstavu s názvom Zhmotnenie surreálneho Salvadora Dalího. Tá priblížila diela tohto španielskeho maliara, sochára, filmára a spisovateľa aj nám, pedagógom a žiakom výtvarného odboru SZUŠ Rosnička.

Jeden z najslávnejších umelcov surrealizmu sa tak stal centrom pozornosti našej exkurzie. 27 žiakov z elokovaných pracovísk: Spišský Štvrtok, Spišský Štiavnik, Spišská Teplica, Hôrka, Huncovce a Ľubica spolu so svojimi pedagógmi (Mgr. Katarína Horníková, Mgr. Pavlína Gancarčíková, Mgr. Lenka Orolínová a Mgr. Martin Horváth) tak strávili príjemný deň plný umenia a kultúry v historickom centre Košíc.

Múzeum Vojtecha Löfflera bolo ďalším cieľom našej exkurzie. V hlavnej úlohe Milan Laluha a jeho farebný svet variácií. Okrem Milana Laluhu sme si v múzeu pozreli aj stálu expozíciu diel a pamätnej izby Vojtecha Löfflera. Samozrejme nechýbala návšteva dómu sv. Alžbety. Záverečnú bodku a výnimočný zážitok sme prežili aj vo Východoslovenskej galérii na výstave desaťročia a víťazných diel zo súťaže maľba 2006 - 2015, ktorá nám priblížila prierez tým najlepším z maliarskej tvorby mladej generácie slovenských výtvarníkov za poslednú dekádu. 

Pochopili sme tak tvorbu nielen Dalího, ktorý sám s obľubou vysvetľoval zmysel svojich diel, ale … nešiel príliš hlboko do detailov... "Ak sa Vám to zdá príliš jednoduché, neváhajte mi to povedať, rád to trochu skomplikujem...tvrdil". Zaujímavým a inšpiratívnym spôsobom bol podaný aj výklad tvorby Milana Laluhu, ktorý ocenili predovšetkým pedagógovia. Podobne ako hovorí Dalí, že "počas stáročí sa Leonardo da Vinci a on k sebe približujú", aj my by sme sa mali približovať našej dobe so snahou zmeniť ju k lepšiemu cez jeho umenie,"

Plný inšpirácie a nápadov tak môžeme opäť tvoriť na našich hodinách výtvarnej.